Kwalifikowana pierwsza pomoc

Celem kształcenia jest przygotowanie przyszłych ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania osobom w  stanie  nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.

Cele kształcenia

  • Utrwalenie podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy
  • Zdobycie i utrwalenie wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy
  • Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy
  • Kształtowanie właściwej postawy etycznej osób podejmujących czynności ratunkowe
Czas trwania: 66 godzin
  • 41h zajęć praktycznych
  • 25h zajęć teoretycznych

Uwaga!

Jako jedyni posiadamy nowy program kursu zatwierdzony przez Wojewodę Pomorskiego. Kurs dodatkowo rozbudowany jest o moduł związany z zagrożeniami terrorystycznymi i wykorzystaniu pakietów IFAK/IPMED, alternatywne sposoby tamowania krwotoków (opaska uciskowa CAT i SOFT), protokół MARCHE, opatrywanie ran dostępnymi środkami.

przebieg kursu

Kurs składa się z ćwiczeń praktycznych (41h) oraz wykładów (25h). Kurs KPP nie wymaga od uczestników uprzedniego przygotowania się w sposób merytoryczny. Podczas kursu organizator zapewnia dostęp do sprzętu niezbędnego do nauki kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przeszkoleniu oraz pozytywnie zdanym egzaminie państwowym uczestnicy otrzymują zaświadczenia zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, potwierdzające tytuł „Ratownika”, które ważne jest przez okres 3 lat od daty egzaminu.

Uzyskane uprawnienia

Kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy pozwalają na uzyskanie tytułu „Ratownika” zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym i tym samym uzyskanie najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego.

Aspekty prawne

Każdy kurs KPP prowadzony jest w oparciu o decyzję administracyjną Wojewody Pomorskiego i zakończony jest państwowym egzaminem na tytuł „Ratownika”. Kurs KPP określony jest ramowym programem kursu opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Szczegółowe informacje i zapisy

Suchy Dwór, ul. Stanisława Lema 20A

Masz pytania?

Wypełnij poniższy formularz, a my postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na Twoje pytanie!